NASA - National Aeronautics and Space Administration ostrzega przed burzą słoneczną, która uderzy w Ziemię już 31 lipca lub 1 sierpnia.

Burze słoneczne wiążą się z wyrzucaniem w kosmos ogromnych ilości energii i materii. Zjawisko to może spowodować chaos w funkcjonowaniu urządzeń elektronicznych.

Naukowcy z NASA przewidują, że pierwszy strumień wyrzuconej przez Słońce masy dotrze do nas na przełomie miesiąca. W tym czasie mogą wystąpić zakłócenia w funkcjonowaniu łączności satelitarnej czy pomiarach z wykorzystaniem technologii GPS. Może wystąpić również podwyższenie napięcia w liniach energetycznych, co może prowadzić do powstania przerw w dostawie energii elektrycznej.

Burzę będą mogli obserwować mieszkańcy północnej półkuli, w tym Polski.

 

 

Określenie GPS rollover związane jest ze sposobem liczenia tygodni w systemie GPS.

 

 

Tygodnie liczone są w zapisie 10-bitowym, czyli od 0 do 1023. Ten okres to niecałe 20 lat i po jego przekroczeniu licznik zaczyna zliczać je od nowa. Ponieważ początek zliczania miał miejsce 6 stycznia 1980 roku więc w nocy z 6 na 7 kwietnia mija wspomniany 1024 tydzień.

AdobeStock 100465768

Co się wtedy stanie?
W przypadku nowych odbiorników, lub takich, które w ostatnim czasie miały wymieniany firmware nikt nic nie zauważy. W sprzęcie ze starszym oprogramowaniem możemy mieć do czynienia z dwukrotnie wolniejszą inicjalizacją oraz z błędnym zapisem daty w czasie pomiarów statycznych. Nie ma natomiast żadnego zagrożenia, że uzyskane wyniki pomiarów będą błędne. W celu uzyskania jak największej efektywności pracy w terenie zachęcamy do wymiany firmware.

Czy za kolejne 19,6 lat czeka nas ten sam problem?
Otóż nie, ponieważ docelowo tygodnie będą liczone w systemie 13-bitowym, czyli temat powróci po 8192 tygodniach, czyli po ponad 157 latach.

Nas już to raczej nie będzie dotyczyło.

 

 

UTC - Uniwersalne kanały – co to takiego?

Otwierając specyfikację techniczną odbiornika GNSS jako jeden z pierwszych sprawdzanych przez nas parametrów charakteryzujących odbiornik GNSS jest liczba kanałów. Kiedyś wynosiła ona kilkadziesiąt, a obecnie kilkaset.

 

Czy kiedykolwiek ktoś zastanawiał się co to tak naprawdę oznacza?

Otóż odbierany przez nasz odbiornik GNSS sygnał satelitarny może mieć różnych nadawców np. GPS, Glonass, Galileo, Beidou itp. a dodatkowo każdy nadawca wysyła sygnały na różnych częstotliwościach np. L1, L2 itp. Zwykłe odbiorniki posiadają standardowe kanały w których dla każdego nadawcy i dla każdej częstotliwości mamy zarezerwowane konkretne kanały. Oznacza to, że nawet jak jakiś sygnał nie jest nadawany to i tak kanał, który jest dla niego przeznaczony nie będzie mógł odebrać żadnej innej informacji.
Zupełnie inaczej ma się rzecz, jeśli odbiornik jest wyposażony w tzw kanały uniwersalne – UTC (Universal Tracking Channels). Wtedy nie mamy na stałe przyporządkowanych sygnałów satelitarnych do konkretnych kanałów a po prostu każdy kanał może odbierać dowolny przychodzący sygnał GNSS o czym decyduje zaawansowane oprogramowanie wewnętrzne odbiornika GNSS a kolejny sygnał zajmuje pierwszy wolny kanał. Określono, że taka sama liczba kanałów daje ponad 60% więcej pojemności jeśli mamy do czynienia z kanałami uniwersalnymi względem kanałów „tradycyjnych”. Taka technologia jest zdecydowanie lepsza gdyż z upływem czasu liczba sygnałowi cały czas rośnie i ulega zmianie jeśli posiadamy kanały uniwersalne to nawet najstarsze, kilkunastoletnie odbiorniki bez problemu pozwalają na pracę w dniu dzisiejszym.

 

infografika kanały

 

 

promocja wakacyjna tpi net pro baner abonament minutowy

 Skorzystaj z nowego abonamentu TPI NETproJeśli nie pracujesz codziennie  po 8 h, mamy dla Ciebie świetną propozycję. Abonament minutowy możesz wykorzystać w ciągu miesiąca od dnia aktywacji. Do dyspozycji masz aż 630 godzin lub 690 jeśli jesteś posiadaczem odbiorników Topcon lub Sokkia.

 

Sprawdź i zamów >>>